Silviu Mares 12 noiembrie 2017

Derby-ul celor două echipe din Brăila care activează în Liga a 3-a, s-a jucat sâmbătă după amiază, de la ora 14.00, pe terenul echipei din Traian. Pe lângă miza orgoliilor, meciul a fost important pentru ambele echipe, în contextul în care niciuna nu avea nici o victorie în campionat, doar Sportul Chiscani reușind să acumuleze un punct. Per ansamblu Sportul Chiscani a controlat ostilitățile și a fost superioară la posesia mingei și la numărul ocaziilor de gol, cu toate că Victoria Traian a ratat un penalty. La final scorul a fost 3-2 pentru Sportul Chiscani, cu golul victoriei marcat în minutele de prelungiri.

Prima acțiune periculoasă de poartă au avut-o oaspeții, în minutul 1, când Chihaia a șutat peste poartă. În minutul 4 a fost rândul lui Mihai Popa să șuteze peste poarta lui Coinstandache. În minutul 14 Omer Vlad s-a complicat și a întârziat șutul, fiind blocat de Boitaș. În minutul 19 în urma unei lovituri libere a oaspeților, Pîrlog a intrat în careul oaspeților și a căzut, dar arbitrul n-a acordat nimic.

În minutul 24 la o acțiune pe partea dreaptă a lui Bălan, după o cursă de aproape 40 de metri a fost faultat la 20 de metri de poarta gazdelor. Gigel Costache a exeutat lovitura liberă și a trimis pe lângă zid, la colțul lung, reușind să-l învingă pe portarul Vasilache, 0-1.

În minutul 39, pe fondul dominării oaspeților, gazdele au declanșat un contraatac oprit printr-un fault în careu. Pîrlițeanu a executat în drepta lui Constandache, dar portarul Chiscaniului, care în sezonul trecut a jucat la echipa din Traian, a ghicit colțul și a apărat. În ultimul minut al primei reprize Sorin Techiu a trecut pe lângă golul al doilea al oaspeților, astfel că la pauză rezultatul a fost 0-1.

Repriza a doua a început cu două ocazii ale lui Vlad Omer, în minutele 48 și 50, iar în minutul 52 Techiu a șutat în transversală. Gazdele puteau să egaleze în minutul 67, la un contraatac a lui M. Mocanu, scăpat singur cu Constandache, dar portartul Sportului Chiscani a reușit să pareze. În minutul 71, Gigel Costache a centrat pe colțul lung, Dumitrana a recentrat în fața porții, de unde Sorin Techiu a marcat cu capul, 0-2.

Gazdele n-au renunțat și în minutul 73 Boitaș a redus din diferență, după ce Constandache a respins în față o centrare în careu. Gazdele au început să spere, iar în minutul 81 au primit al doilea penalty, pe care de data aceasta l-a transformat Paul Olmazu, reușind să egaleze, 2-2.

Sportul Chiscani a atacat pe final cu toate liniile în terenul gadelor, iar în minutul 90+3 Moroianu a fost faultat la marginea careului advers. Gigel Costache a executat excelent lovitura liberă, trimițând mingea în vinclul porții apărate de Vasilache, aducând astfel prima victorie pentru Sportul Chiscani în acest campionat, cu o etapă înaintea terminării turului.

Victoria Traian: Vasilache – Postolea (min. 77 Martinescu), Boitaș, Tureac, C. Ion – M. Barbu (min. 46 Leu), Pîrlițeanu, Mocanu, Alpărean – P. Olmazu, M. Popa (min. 64 Neagu).

Sportul Chiscani: Constandache – Bălan, Milea, Pîrlog, Dumitrana – G. Costache – M. Pascu (min. 11 Pană), Chihaia, E. Ndigwe (min. 65 L. Boariu), Omer Vlad (min. 71 Crăciun) – S. Techiu (min. 86 Moroianu).

Celelalte rezultate înregistrate în etapa a 12-a din seria a II-a a Ligii a 3-a:

vineri, 10 noiembrie, ora 14:00
CSM Râmnicu Sărat – FCSB 2  0-1. A marcat Daniel Benzar (73 – pen.)

sâmbătă, 11 noiembrie, ora 14:00
Axiopolis Sport Cernavodă – FC Voluntari 2  0-3. Au marcat: Adrian Voicu (25), Cezar Trandafirescu (33), Doru Popadiuc (59)
Agricola Borcea – Unirea Slobozia 2-4. Au marcat: Marian Şerban (28, 71), respectiv Adrian Răduca (20), Romeo Soare (44), Nelu Bucă (65), Adrian Gherasim (90)
ASSCS Farul Constanţa – ACSM Olteniţa 8-1. Au marcat: Vasile Şicu (5, 67, 72), Alexandru Grigoraş (70), Raphael Stănescu (80), Adrian Pătulea (90 – pen, 90+2), Claudiu Dragu (90+3), respectiv Andrei Truţă (50)
Progresul Spartac – Înainte Modelu 3-0. Au marcat: Ciprian Stanciu (45, 81), Alexandru Frangu (71)
Delta Dobrogea Tulcea – Metalul Buzău 0-2. Au marcat: Mădălin Puşcă (38), Daniel Ion (61).

Înaintea ultimei etape a turului, în care Sportul Chiscani va juca pe teren propriu cu ASSCS Farul Constanţa, iar Victoria Traian va se va deplasa la Unirea Slobozia, clasamentul seriei a II-a din Liga a 3-a arată astfel:

1 Progresul Spartac 12 10 1 1 44-12 31
2 Suporter Spirit Club Farul Constanţa 12 9 2 1 40-17 29
3 Axiopolis Sport Cernavodă 12 9 1 2 33-16 28
4 Metalul Buzău 12 8 3 1 23-8 27
5 Unirea Slobozia 12 8 1 3 47-20 25
6 FC FCSB 2 12 7 2 3 41-18 23
7 FC Voluntari 2 12 6 3 3 34-17 21
8 CSM Râmnicu Sărat 12 5 0 7 19-27 15