La sfârșitul săptămânii trecute, la Praga, s-au desfășurat campionatele europene de sambo pentru juniori și tiineret, la care secţia se sambo a Clubului Sportiv Municipal Brăila a participat cu două sportive, Teodora Naidin și Cătălina Varvaruc.

Teodora Naidin a adus prima medalie internațională pentru acest sport la Brăila, câștigând medalia de bronz la categoria 52 kg tineret.

Naidin a stat în primul tur, apoi, în turul al doilea a învins-o pe Yanitsa Petkova din Bulgaria, care la final avea totuși să câștige medalia de argint. Brăileanca pregătită de antrenoarea Carmen Constantin a avut o evoluţie foarte bună în lupta pentru medalia de bronz şi a câştigat meciul cu Emilja Kairyte din Lituania. Medalia de aur la această categorie a fost câștigată de Paulina Eșanu din Republica Moldova.

La catgoria 60 kg Cătălina Varvaruc a câştigat primul meci pe care l-a disputat în compania Stelei Pârcălab din Republica Moldova însă în turul al doilea a fost învinsă de Elizaveta Syshchikova din Rusia. În meciul pentru medalia de bronz brăileanca a fost învinsă de Viktoria Balzhik din Ucraina şi s-a clasat pe locul al cincilea.

România a mai obținut o medalie de argint, la categoria 65 kg tineret, prin Damaris Funetszan și una de bronz prin Karla Dragomir la 40 kg tineret.