Silviu Mares 8 februarie 2019
Tinerele jucătoare de la echipa de Divizia A a Dunării Brăila învinse de lidera seriei

Vineri seara, în sala sporturilor ”Andreea Nica” din Slobozia, echipa de Divizia A a HC Dunărea Brăila a întâlnit liderul seriei, AHCM Slobozia. Echipa lui Gheorghe Covaciu s-a impus fără probleme cu 33-20 (17-9) în fața unei echipe brăilene, în care Ștefania Epureanu la 20 de ani a fost cea mai în vârstă jucătoare a echipei antrenate de Cristian Preda și Eugen Jelesneac.

Meciul a fost unul echilibrat până în minutul 21, când s-a mers cap la cap, cu ambele echipe la conducere pe tabela de marcaj. La scorul de 9-7, în minutul 21, gazdele s-au desprins după ce au marcat de 3 ori consecutiv. Brăila a mai marcat în minutul 25 prin Epureanu, după care echipa din Slobozia a înscris cinci goluri legate și s-a distanțat la 9 goluri, 17-8 în minutul 29. Ultimul gol al primei reprize a fost marcat de Iulia Sava, din aruncare de la 7 metri.

După primele 4 minute din repriza a doua diferența s-a mărit la 12 goluri, scor 20-18. În minutul 47 Slobozia s-a distanțat prima dată la 13 goluri, scor 27-14. În minutul 53 avantajul gazdelor s-a majorat la 14 goluri, scor 30-16. pe final diferența s-a redus la 12 goluri, dar tabela a fost închisă de golul marcat de fosta jucătoare a Dunării Brăila, Mihaela Obedeanu.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Iulia Sava – 6 goluri, Alexandra Vrabie -3, Natalia Teodor -3, Ștefania Epureanu -2, Diana Gașpar -2, Nicoleta Popa -2, Mirabela Coteț -1 și Alexandra Oprea -1. Au mai jucat: Ana Elena Caraman, Ana Maria Micu și Delia Luca.

Pentru AHCM Slobozia au marcat: Cătălina Sava -10 goluri, Andreea Ivan -6, Paula Toma -4, Mihaela Obedeanu -4, Marina Filip -3, Ana Neagu -2, Andryana Naumenko -2, Mouna Jlezi -1 și Loredana Vârtic -1.

În etapa a XVI-a, prima a ultimului tur din seria A a Diviziei A, HC Dunărea Brăila va juca în deplasare la CSU Neptun Constanța, duminică, 3 martie 2019.