Silviu Mares 7 februarie 2019
Victoria Traian a pierdut cu 4-1 amicalul cu CSM Rm. Sărat

Victoria Traian, ocupanta locului 2 în Liga a 4-a brăileană, a disputat miercuri la Galați un amical cu CSM Râmnicu Sărat, ocupanta locului 12 în seria I a Ligii a 3-a. Partida a fost câştigată cu 4-1 (1-1) de echipa din Rm. Sărat, pregătită de Marius Tîrîlă.

Cele două echipe s-au mai întâlnit o dată în această iarnă, pe 19 ianuarie 2019. Meciul de atunci s-a jucat pe terenul doi din incinta Stadionului Municipal „OLIMPIA” din Rm. Sărat. Terenul a fost unul înghețat și plin de zăpadă cu gheață, astfel că jucătorii s-au manifestat foarte greu. CSM Rm. Sărat s-a impus atunci cu 5-2 (3-1) în urma reușitelor lui Croitoru, Ghețu (autogol), Florea, Tigoianu și Lungoci, respectiv Ciocan și Roșu din penalty.

În meciul jucat miercuri, 6 februarie, pe terenul ”Dunărea” din Galați, formaţia pregătită de Puiu Antohi a deschis scorul în minutul 27, prin Costel Roşu, care a executat foarte bine o lovitură liberă. Putea fi 2-0 în minutul 32, dar bara s-a opus la șutul fostului golgheter al Daciei Unirea Brăila. În minutul 38 Bobe a marcat pentru CSM Râmnicu Sărat și a egalat, 1-1.

În repriza a doua CSM Rm. Sărat a mai marcat de trei ori, prin Croitoru (52), Bobe (57) și Lungoci (90).

Victoria Traian: Tunea – Orăşanu, Gheţu, Baciu, Ioniţă – Moroşan, C. Roşu, P. Ioan, Păvălache – Buzatu, Ciocan. În repriza a doua au mai intrat portarii Dinu, Cantor şi jucătorii de câmp Ene, Leu, G. Puia, Frumuzachi, Păduraru, Tudorache, A. Ion, Enache.

CSM Râmnicu Sărat: Mihăescu – Chivu, Tîrîlă, Sava, Florea – Croitoru, Ignat, Bobe, Burlacu – Bălan, Lungoci. Au mai jucat Bodoc, Mihalache, Creţu, Roşca, Dobre.