Silviu Mares 10 februarie 2020

Echipa de handbal junioare I de la LPS Brăila a obținut duminică prima victorie din faza Grupelor principale – categoria Valoare. Echipa pregătită de Cristian Preda a învins fără drept de apel pe LPS Iași, scor 29-11 (15-5).

Meiul a fost la discreția echipei brăilene de la început până la final. Conțu a deschis scorul în minutul 1, iar ieșencele au egalat în minutul 4. De aici a început echipa brăileană să se descătușeze și în minutul 14 conducea cu 7-1. Oaspetele au marcat al doilea gol abia în minutul 16, după care Brăila a reușit încă o serie de 6 goluri legate și au dus diferența la 11 goluri în minutul 24, scor 13-2! La pauză LPS Brăila avea un avans confortabil de 10 goluri în fața echipei care nu are nici un punct în grupa principală Valoare 1.

Repriza secundă a început cu 4 goluri legate ale echipei brăilene, după care oaspetele au reușit și ele să înscrie de două ori la rând. Diferența în favoarea fetelor lui cristi Preda a continuat să se mărească, ajungându-se la 18 goluri în minutul 57, scor 28-10. Iașiul a redus din handicap, iar Andreea Surdu a stabilit rezultatul final în ultimul minut de joc.

Pentru LPS Brăila au marcat: Anca Popescu -5 goluri, Adelina Iordache -4, Diana Gașpar -4, Ioana Conțu -4, Iulia Sava -3, Mirabela Coteț -3, Andreea Surdu -3, Amalia Terciu- 2, Sara Hodiș -1. Au mai jucat: Alexandra Perianu, Daria Ene – portari, Andreea Sandu.

LPS Brăila rămâne pe locul 4, cu 5 puncte și golaveraj 149-137. În etapa următoare LPS Brăila va juca duminică, 16 februarie, în deplasare la CS Handbal Art Galați, ocupanta locului 2 în serie, cu 8 puncte.