Mihai Tudose pentru europarlamentare - ProRomania
Silviu Mares 3 martie 2019
LPS Brăila lider neînvins după 6 etape în Grupa Valoare 1 la handbal feminin

Echipa de handbal junioare I a LPS Brăila a încheiat turul seriei I din Grupa Valoare pe primul loc, cu cinci victorii din tot atâtea meciuri. În etapa a cincea din această serie fetele pregătite de Cristian Preda și Eugen Jelesneac au câștigat cu 33-22 (18-12) meciul cu echipa de pe locul 2 în serie, LPS Roman.

LPS Brăila a marcat primele două goluri ale meciului prin Popa și Oprea, apoi oaspetele au egalat la 2 în minutul 4. Brăila a revenit la conducere și până la jumătatea primei reprize s-a menținut un avans de 1-2 goluri în favoarea fetelor pregătite de Preda și Jelesneac. În minutul 19 LPS Brăila s-a detașat prima dată la cinci goluri, scor 12-7, iar în minutul 25 diferența s-a majorat la șase goluri, scor 15-9. Iulia Sava a marcat ultimul gol al primei reprize și a stabilit scorul pauzei, 18-12 pentru LPS Brăila.

Echipa din Roman a marcat primul gol al părții a doua a meciului, apoi Brăila a marcat de trei ori la rând prin Surdu, Coteț și Sava. În minutul 51 Mirabela Coteț a marcat pentru 29-19, iar în minutul 58 Iasmina Ichim a dus echipa brăileană la un avans de 12 goluri, scor 32-20. LPS Roman a marcat două goluri la rând, iar rezultatul final a fost stabilit de golul marcat pe final de meci de Adelina Iordache, LPS Brăila – LPS Roman 33-22(18-12).

Pentru LPS Brăila au marcat: Alexandra Vrabie -7 goluri, Iasmina Ichim -6, Nicoleta Popa -6, Iulia Sava -4, Laura Surdu -4, Mirabela Coteț -3, Alexandra Oprea -2 și Adelina Iordache -1. Au mai jucat: Ana Maria Micu și Alexandra Perianu – portari, Ana Maria Cazan, Adda Stan și Anca Chirică.

În etapa a VI-a, prima a returului, LPS Brăila va întâlni pe teren propriu pe LPS Vaslui, ultima clasată în serie, fără nici un punct la terminarea turului.