Mihai Tudose pentru europarlamentare - ProRomania
Silviu Mares 9 mai 2019

Miercuri după amiază, pe patru stadioane din județ, au avut loc meciurile din sferturile de finală ale Cupei României la fotbal-faza județeană. AFC Urleasca a realizat scorul acestei faze a competiției, învingând cu 12-0 pe Pandurii Tudor Vladimirescu.

Cel mai palpitant meci a fost cel de la Plopu, între liderul Ligii a 4-a, Viitorul Ianca și Viitorul Însurăței. Pentru desemnarea echipei calificate în semifinale a fost nevoie de prelungiri. Viitorul Ianca a marcat rapid primele două goluri, prin Marius Dima în minutul 8 și Emanuel Ndigwe în minutul 13 și au crezut că vor defila spre semifinale. Numai că în minutul 17 Marius Moldoveanu a redus din handicap, iar în minutul 20 Viorel Tănase a egalat din penalty. Până la pauză nu s-a mai marcat și scorul a rămas 2-2.

În minutul 71 Viorel Gheorghe a marcat pentru 2-3 dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. În minutul 80 Viitorul Ianca a beneficiat de un penalty pe care l-a transformat Marius Dima și meciul a intrat în prelungiri.

După prima repriză de prelungiri scorul a rămas 3-3. În minutul 108 Dragoș Nicula a readus echipa din Ianca în avantaj, iar în minutul 119 Ionuț Matei a stabilit scorul final.

Cele două echipe care au jucat au fost:

Viitorul Ianca: Jalbă – Stănciulescu, Necoară, M. Dima, E. Ndigwe, Al. Cireașă, Ad. Postolea, G. Vrânceanu (min. 105 D. Niculai, I. Matei, Cr. Pisică, V. Priceputu (min. 73 C. Dogărescu).

Viitorul Însurăței: Cr. Cristea – G. Priceputu, Val. Ion (min. 112 I. Radu), Marius Moldoveanu (min. 108 I. Roșu), S. Ciobanu, V. Gheorghe, S. Simion, V. Mogoș, V. Tănase, M. Baicu 9min. 32 Marian Moldoveanu), V. Cheleș.

Celelalte rezultate din sferturile de finală ale Cupei României au fost:

Voința Vișani – Victoria Traian 0-4 (0-1). Au marcat: Buzatu (31, 71), C. Roșu (62) și Păvălache (78).

Gloria Movila Miresii – Viitorul Șuțești 0-3 (0-0). Au marcat: Crangă (52, 53) și Custură (85)

Pandurii Tudor Vladimirescu – AFC Urleasca 0-12 (0-8). Au marcat: L. Boariu (11, 26, 31, 59), Gagu (18, 74), Spătaru (29), Ad. Coman (24, 38), Pîrlițeanu (41), Dumitrescu (50), Popescu (83).

Meciurile din semifinale vor avea loc miercuri, 22 mai, de la ora 17.00. Tragerea la sorți va avea loc joi, 16 mai, la ora 10.00, la sediul AJF Brăila.