Mihai Tudose pentru europarlamentare - ProRomania
Silviu Mares 6 mai 2019
Viitorul Ianca a câștigat derby-ul cu Victoria Traian

La sfârșitul săptămânii trecute s-au jucat meciurile din ultima etapă a turului turneelor play-off și play-out din Liga a 4-a. În derby-ul dintre Viitorul Ianca și Victoria Traian, disputat pe terenul din localitatea Plopu, echipa din ianca s-a impus cu 4-0 (1-0) și au luat o opțiune serioasă pentru câștigarea campionatului și participarea la barajul de promovare în Liga a 3-a.

După ce în sezonul regulat, Viitorul Ianca s-a impus cu 2-0 pe ternul celor din Traian, iar în retur meciul s-a terminat la egalitate, scor 0-0, în manșa tur a turneului play-off Viitorul Ianca a câștigat cu 4-0 (1-0) bifând astfel al treilea meci cu principala rivală la câștigarea campionatului fără să primească gol. Ionuț Matei a deschis scorul în minutul 4 și meciul a rămas destul de echilibrat până în a doua jumătate a reprizei a doua. Marius Coman a marcat pentru 2-0 în minutul 68, iar Emanuel Ndigwe a ridicat scorul la 3-0 în minutul 77. În minutul 83 Ionuț Matei a închis tabela care a adus victoria echipei gazdă.

Viitorul Ianca: D. Jalbă – D. Cazan (min. 58 Al. Cireașă), V. Ioniță, C. Stănciulescu, C. Necoară, Ad. Postolea, M. Coman, E. Ndigwe, M. Dima, A. Crăciun, I. Matei.

Victoria Traian: I. Tunea – D. Orășeanu (min. 80 Furmuzache), P. Ghețu, N. Zăgan, M. Pădurariu, P. Ioan (min. 74 I. Giol), C. Roșu, S. Moroșan, I. Buzatu, A. Huțu (min. 65 A. Ion), A. Ciocan (min. 71 Păvălache).

În celălalt meci jucat în ultima etapă a turului din play-off, AFC Urleasca s-a impus cu 3-2 (2-0) în fața performerei din etapa trecută, Viitorul Șuțești. Liviu Boariu a marcat primele două goluri pentru echipa din Urleasca. În minutul 61 echipa din Șuțești a redus din handicap prin autogolul lui Adrian Coman. În minutul 83 Adrian Spătaru a refăcut diferența de două goluri pentru AFC Urleasca, iar Costin Grozea a marcat ultimul gol al meciului în minutul 90+1.

Viitorul Ianca s-a detașat în clasament, cu 32 de puncte, urmată de Victoria Traian cu 26 de puncte.

În play-out s-au înregistrat rezultatele:

ACS Comunal Cazasu – Viitorul Însurăței 3-6 (1-5). Au marcat: S. Techiu (14), Radu (47-autogol), Toader (90), respectiv Mogoș (11, 32, 38), Iordache (22, 26) și Viorel Gheorghe (54)

Dunărea Tichilești – Pandurii Tudor Vladimirescu 4-2 (2-0). Au marcat: Novac (6, 76), Abălașei (34), Alin Mihai (48), respectiv Stan (72) și Dincă (90+3).