Silviu Mares 23 octombrie 2017

Sâmbătă și duminică s-au disputat meciurile etapei a IX-a din Liga a 4-a la fotbal. A fost o etapă în care CS Făurei a umilit echipa a doua de la Dacia Unirea Brăila, iar singura victorie în deplasare a fost obținută de Viitorul Însurăței pe terenul celor de la Movila Miresii. Golgheterul etapei a fost Stelică Nicoliță, autor a 5 goluri pentru CS Făurei. Viitorul Ianca se menține lider în clasament, cu un punct avans față de echipa din Făurei și rămâne neînvinsă după 9 etape.

Rezultatele înregistrate în etapa a IX-a din Liga a 4-a:

Viitorul Ianca – Pandurii Tudor Vladimirescu 4-0 (2-0). Echipa pregătită de Viorel Ciucașu s-a întrebuințat serios pentru a trece de echipa din Tudor Vladimirescu și au deschis scorul abia în minutul 39 prin Andrei Crăciun. În minutul 43 Vali Durbacă a majorat avantajul gazdelor, care au intrat la pauză conducând cu 2-0. În repriza a doua echipa din Ianca a mai marcat de două ori prin Mădălin Stoican în minutul 62 și Daniel Cazan în minutul 88, ambii jucători trimiși pe teren de Ciucașu în repriza secundă.

Viitorul Ianca a jucat cu următoarea echipă: D. Jalbă – N. Zăgan, Ioniță, Dobrin, Smeu – Colniceanu (min. 61 Stoican), A. Crăciun, C. Necoară, Ghiviciu (min. 56 D. Cazan) – D. Pamfil, V. Durbacă

Pandurii Tudor Vladimirescu au început meciul cu următorul ”11”: Aramă – Apostol, Simion, Urmeș, Nedelcu, petcu, Tănase, Stan, I. Șernănescu, Decu, Goleanu.

La juniori A1 Viitorul Ianca a câștigat cu 6-0.

ACS Comunal Cazasu – Voința Vișani 2-1 (1-1). Oaspeții au deschis scorul în minutul 5 prin Georgel pungă, dar cu un minut înaintea pauzei Baciu a restabilit egalitatea. În minutul 63 Avramescu a reușit să înscrie golul victoriei echipei din Cazasu. La juniori echipa din Cazasu s-a impus cu 7-2.

CS Făurei – Dacia Unirea 2 Brăila 15-0 (10-0). Echipa lui Mihai Ciobanu, întărită cu trei jucători care au jucat la Sportul Chiscani, a realizat scorul etapei cu juniorii trimiși în teren de Vasile Darie si Adrian Baldovin. Pentru echipa din Făurei au marcat: Stelică Nicoliță în minutele 6, 9, 23, 35, 85, Ionuț Huțu în minutele 10, 33, 60, Iulian Bogoș în minutul 14, Gabriel Novac în minutele 26 și 50, Dan Percă în minutul 43, Adrian Moroșanu în minutul 62, Costin Grozea în minutul 72.

CS Făurei a jucat în formula: George Tudor – D. Apostol, A. Stroia, C. Teleagă, Al. Zărnescu – G. Novac (min. 55 Ad. Moroșanu) , I. Bogoș (min. 55 Grozea), M. Tudose (min. 55 V. Cloșcă), I. Huțu – D. Percă (min. 55 Mîță), S. Nicoliță.

Juniorii A1 de la Dacia Unirea 2 Brăila au câștigat cu 5-1.

Gloria Movila Miresii – Viitorul Însurăței 1-3 (1-1). Mocanu a deschis scorul pentru gazde în minutul 1, iar în minutul 41 Tănase a restabilit egalitatea. În repriza a doua Gheorghe Viorel a mai marcat de două ori pentru oaspeți în minutele 48 și 69 și a adus cele trei puncte echipei din Însurăței. La juniori A1 Gloria a câștigat cu 4-0.

Dunărea Tichilești – Voința Șuțești 2-6 (2-1). Pentru gazde au marcat Tudor (29) și Sfîrtoc (43). Golurile învingătorilor au fost marcate de Mușat (19), Ciocan (51, 55), Fl. Cîrlan (69) și Fănel Cîrlan (89). La juniori gazdele au învins cu 9-1.

Într-un meci restanță din etapa a VII-a, disputat miercuri după amiază, Dunărea Tichilești a pierdut pe teren propriu cu 1-7 (0-3) meciul cu Voința Vișani. Pentru învingători au marcat: Alin Radu (10, 62, 65), Barbu (13), Butiseacă (36), Cazan (autogol -68) și G. Pungă (72). La juniori oaspeții au câștigat cu 3-2.

10 Dacia Unirea 2 Braila 9 1 0 8 7-73 3p

La juniori A1 Viitorul Ianca are maxim de puncte după 9 etape și este secondată de ACS Comunal Cazasu cu 21 de puncte, iar pe locul 3 se află Voința Vișani cu 16 puncte.