Silviu Mares 9 august 2017
Viitorul Ianca eliminata din Cupa Romaniei

În primul tur al fazei naționale a Cupei României la fotbal, miercuri, 9 august, de la ora 17.30, Viitorul Ianca a întâlnit pe teren propriu pe proaspăt promovata în Liga a 3-a, CSM Focșani 2007. Focșănenii au câștigat cu 4-1 (2-0).

Oaspeții au deschis scorul în minutul 5, când în urma unei lovituri de la colțul terenului, Ștefan Lupu a marcat.  Ionuț Manu, a majorat diferența în minutul 21, după o combinație în trei, cu Pasăre și Popa. După pauză, în minutul 57, Viitorul Ianca a redus din handicap prin Răzvan Iacob. În minutul 74 Ionuț Manu a marcat pentru 3-1 după o pasă primită de la Chivu, iar în minutul 86, același Manu a înscris pentru 4-1.

Viitorul Ianca, câștigătoarea fazei județene a Cupei României, a fost eliminată din primul tur al fazei naționale a competiției de o echipă care a demonstrat că se poate ridica la nivelul Ligii a 3-a. Echipa din Ianca urmează acum să se concentreze pentru noul sezon al Ligii a 4-a.