Silviu Mares 16 aprilie 2018

Liga a 4-a a programat la sfârșitul săptămânii trecute etapele a II-a din play-off și play-out, cu trei victorii ale oaspeților și doar una a gazdelor. Lupta pentru câștigarea Ligii a 4-a continuă după ce Ianca și Făurei au câștigat fără să primească gol meciurile jucate la Șuțești și Vișani. Golgheterii etapei au fost Viorel Gheorghe de la CS Făurei și Spiță de la Gloria Movila Miresii, ambii cu câte două goluri marcate.

Rezultatele etapei a II-a din play-off:

Voința Șuțești – Viitorul Ianca 0-3 (0-1). După ce în prima etapă a stat, câștigătoarea sezonului regulat a jucat primu meci din play-off în deplasare, la Șuțești. Echipa pregătită de Viorel Ciucașu s-a impus la scor de neprezentare prin golurile marcate de Marius Ghiviciu în minutul 33, Adrian Postolea în minutul 52 și Vali Durbacă în minutul 82.

Cele două echipe care au evoluat au fost:

Voința Șuțești: Cristea – V. Călin, G. Custură, Neacșu (min. 38 Șerban), Neagu (min. 65 Mocanu), I. Șerbănescu (min. 69 Ulmeanu), M. Călin, Fl. Harabagiu, M. Dulă (min. 46 Coteț), Cr. Ciocan, Ad. Crangă.

Viitorul Ianca: D. Jalbă – C. Necoară, V. Durbacă, Ad. Postolea, N. Zăgan, I. Smeu, C. Dobrin (min. 86 M. Ion), D. Cazan, M. Ghiviciu (min. 89 M. Stoican), A. Ciucașu, Colniceanu.

Voința Vișani – CS Făurei 0-4 (0-1). Echipa lui Bănel Nicoliță s-a impus la Vișani grație golurilor marcate de Costin Grozea în minutul 19, Viorel Gheorghe în minutele 80 și 89 și Stelian Nicoliță în minutul 85.

Pentru Voința Vișani au jucat: Toader – Negoiță, Cristea (min. 54 Fodulu), Cazacu, R. Vasile (min. 25 Grecu), A. Sava (min. 25 Dobrică), G. Pungă, A. Nazîru, D. Bulancea, S. Butiseacă, A. Radu.

Pentru CS Făurei au jucat: G. Tudor -C. Grozea, M. Moroianu, B. Nicoliță, Al. Cotigă – M. Tudose (min. 84 V. Tănase), M. Baicu (min. 77 I. Bratosin), D. Percă, M. Mîță (min. 85 Al. Zărnescu)- S. Nicoliță, I. Huțu (min. 54 V. Gheorghe).

Rezultate înregistrate în play-out, etapa a II-a a Ligii a 4-a:

Dacia Unirea 2 Brăila – Pandurii Tudor Vladimirescu 2-3 (2-0). Juniorii de la Dacia Unirea 2 Brăila au condus cu 2-0 încă din minutul 4, după golurile înscrise de George Puia în minutele 2 și 4. După pauză Pandurii au întors rezultatul prin golurile marcate de Emanuel Stan (51), Florin Giurgiu (60) și Valentin Goleanu (84).

Gloria Movila Miresii – Viitorul Însurăței 3-0 (1-0). Au marcat: Mocanu (16) și Spiță (62, 75)