Silviu Mares 11 august 2018

Programul manifestărilor dedicate sărbătoririi Zilelor Brăilei continuă sâmbătă cu alte evenimente care se vor desfășura pe Faleza Dunării, strada Migai Eminescu, Parcul Monument, Brăila Mall, Carrefour, Parcul Zoo, Parcul de la Caporal Mușat, Piața Independenței, Parcul de pe Calea Galați și Grădina Publică.

Primele atracțiile acestei zile vor fi pe Faleza Dunării, de la ora 9.00, când are loc Ziua Porţilor Deschise la Flotila Navală Brăila, în dreptul Morii Violatos, cu prezentarea navelor, armamentului şi tehnicii din dotare; Vizitarea navelor militare; Jocuri marinăreşti (alergarea în sac, aruncarea bandulei, tras la parâmă); Prezentarea de filme cu activităţile desfăşurate de navele U.M. 02042 și U.M. 02080; Întâlnirea cu Zeul Neptun şi piraţii.

De la ora 18.30 va avea loc Parada mașinilor de epocă, care se vor deplasa pe traseul Parcare Brăila Mall – Calea Călărașilor – Piața Traian – Calea Galați-Bulevardul Dorobanților- strada 1 Decembrie 1918 – strada Grivița – Calea Călărașilor – Parcarea din Piața Independenței.

Sâmbătă seara, în Grădina Publică, de la ora 20.30 are loc spectacolul Jazz & Blues In The Garden cu Irina Popa&Cornel Cristei Quartet, Hot Leeks Quintet – Iulian Vrabete-bas și George Baicea- voce.

Programul complet al zilei de sâmbătă:

Strada M. Eminescu
Târgul anticarilor și buchiniștilor, Expoziții de carte

10.30 – Ateliere creație și pictură cu actorii Teatrului de Păpuși Brăila
12.00 – Spectacol susținut de Asociația ”Altona” Cerna, Jud. Tulcea, coordonator Andreia Taun
17.00 – Spectacol folcloric susținut de Ansamblul ”Mugurelul” Sighet – Maramureș
18.20 – Picturi pe şevalet și picturi pe faţă, Liceul de Arte ”H. Darclee”
19.30 – Spectacol folcloric susținut de Ansamblul „Raduga”, Iași

Faleza Dunării 
9.00 – Ziua Porţilor Deschise la Brăila, Esplanada Dunării în dreptul Morii Violatos – Prezentarea navelor, armamentului şi tehnicii din dotare; Vizitarea navelor militare; Jocuri marinăreşti (alergarea în sac, aruncarea bandulei, tras la parâmă); Prezentarea de filme cu activităţile desfăşurate de navele U.M. 02042 și U.M. 02080; Întâlnirea cu Zeul Neptun şi piraţii.
18.30 – Festivalul de folclor ”Lină Chiralină” – festivitate de premiere, spectacol și Gala Laureaților
21.10 – Spectacol susținut de Mărioara și Viorel Radu;
21.40 – Spectacol susținut de Ansamblul „Carpesti”, Raionul Cantemir – Republica Moldova
22.10 – Ansamblu Folcloric ”Elektroporcelan”, din Arandjelovac, Serbia

Brăila Mall
11.00 – Expoziție de navomodele, Expoziție de obiecte marinărești, Expoziţie de uniforme militare de marină de epocă.
17.00 – Spectacol dedicat Zilei Marinei Române – Muzica Militară a Garnizoanei Brăila
18.00 – Atelier de noduri si lucrări de matelotaj; Demonstrații de mânuiri de armă; Întâlnire cu zeul Neptun
18.30 – Expoziție mașini de epocă –Parada Mașinilor de Epocă pe traseul: Brăila Mall – Bariera Călărașilor – Calea Călărașilor – Piața Traian – Calea Galați – B-dul Dorobanților – Strada 1 Decembrie 1918 – Strada Griviței – Calea Călărașilor – Parcarea Primăriei

Carrefour Brăila 
17.00 – Spectacol folcloric susținut de Ansamblul ”Crai Nou” Brașov
19.30 – Școala de dans Elegance – street dance, Trupa D-strict

Parcul Zoologic
11.00 – Spectacol de teatru pentru copii, ”Pisica Miao-Miao”, Trupa de Teatru Independent “Bursucel” – Brăila şi picturi pe faţă, Liceul de Arte ”H. Darclee”

Parc Caporal Mușat
18.00 – Spectacol de teatru pentru copii ”Prințul și vrăjitoarea” – Asociația ”Teatrul pentru toți” – Pitești
19.00 – Spectacol folcloric susținut de elevii Școlii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”, coordonator prof. Viorel Toader

Parc Monument
10.30 – Concurs de robo nave (fântâna arteziană) – Biblioteca Judeţeană ”Panait Istrati”
11.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Vasilache și Mărioara” – Teatrul de Păpuși ”Gulliver” – Galați
17.00 – Spectacol folcloric susținut de Ansamblul ”Armonia” Oradea – Bihor
18.40 – Spectacol de teatru pentru copii ”Poveștile copilăriei” – Liceul de Arte “Hariclea Darclee“- Brăila
19.30 – Spectacol de dansuri elene susținut de Ansamblul ”Pandora”, coordonator Constantin Haraga
20.00 – Cântece tradiționale evreiești susținut de corul ”Macabi”, acompaniat de formația ”Bucharest Klezmer Band” și grupul de dansuri israelite ”Hora” al Comunitatii Evreilor Bucuresti

Piața Independenței
18.00 – Simultan de Șah cu Iulian Preda și 64 de tineri șahiști

Parc Calea Galați
17.00 – Spectacol folcloric susținut de Ansamblul ”Bahluiețul” Iași
18.45 – Recital Georgiana Ciutacu

Grădina Publică 
10.30 – Ateliere improvizație și mișcare pe ritmuri muzicale – Teatrul de Păpuși Brăila
11.00 – Spectacol de teatru ”Apa este sursa vieții” – Grădinița nr. 37 ”Dumbrava Minunată”
11.30 – Spectacol ”Lecția de dans”, Grădinița nr. 1 ”Narcisa” Brăila
11.30 – Ateliere de creație, Biblioteca Județeană ”P. Istrati”
17.30 – Spectacol de teatru pentru copii, ”Rățușca cea urâtă” – Teatrul ”Anton Pann” – Râmnicu Vâlcea
20.30 – Jazz & Blues In The Garden: Irina Popa&Cornel Cristei Quartet, Hot Leeks Quintet – Iulian Vrabete-bas și George Baicea- voce

Comentarii