Silviu Mares 30 iulie 2017
Braileanca Georgia Craciun s-a oprit in optimile Campionatului european de junioare u18

În perioada 24-30 iulie, la Klosters, în Elveția, s-a desfășurat Campionatul european de tenis de câmp pentru juniori Under 18. La competiție a participat și jucătoarea brăileancă, Andreea Georgia Crăciun.

Sportiva din Brăila, locul 483 WTA înaintea acestui turneu, a intrat direct în turul doi la campionatul european de juniori U 18, unde a întâlnit-o pe Lina Glushko din Israel, pe care a învins-o în două seturi, 6-2/6-2. În turul al doilea a trecut tot în două seturi, 6-2/7-6 (1) de sportiva din Lituania, Paulina Bakaite.

În șaisprezecimi a învins-o pe reprezentanta țării gazdă, Ylena In-Albon, cu 6-1/6-3, dar a fost eliminată optimile de finală de ucraineanca Olga Danilovic, favorită 4 la această competiție, cu 5-7/3-6.

La dublu, perechea Andreea Georgia Crăciun – Mihaela Lorena Mărculescu a fost eliminată în turul al doiilea de perechea din Belarus, Yuliya Hatouka-Shalimar Talbi, scor 0-4/1-4.