Silviu Mares 23 mai 2019

De miercuri, 22 mai, Cristian Bălan este director interimar la CSM Brăila, după demisia fostului director, Dumitru Blănaru. Dumitru Blănaru şi-a prezentat demisia motivând probleme de sănătate, însă acesta va rămâne în cadrul CSM Brăila în funcţia de expert sportiv gradul 1 A.

În vârstă de 43 de ani, noul director al CSM Brăila, Cristian Bălan a fost sportiv de performanţă, fiind medaliat cu bronz la Campionatul European de box la juniori, dar este multiplu campion naţional la toate categoriile de vârstă, copii, juniori, tineret şi seniori.

Cristian Bălan a mai îndeplinit funcția de director al CSM Brăila o scurtă perioadă de timp în anul 2010. Apoi el a fost antrenor în cadrul secției de box a clubului, calitatea în care a obținut mai multe medalii la campionatele naționale de juniori.

Săptămâna viitoare Ministerul Tineretului și Sportului va decide cine va fi director la CSM Brăila până la organizarea concursului.

Zvonurile îl dau pe Claudiu Pisică ca viitor director la clubul sportiv, acesta fiind acum organizator de competiții la HC Dunărea Brăila.