Silviu Mares 25 august 2019

Cu Bănel Nicoliță în tribune, mai având de ispășit o etapă de suspendare, CS Făurei a pierdut cu 0-3 deplasarea de la SC Popești Leordeni, același scor cu care pierduse și în returul campionatului trecut pe stadionul Inter Gaz.

CS Făurei a început bine meciul și chiar au dominat prima repriză. Totuși, cei care au deschis scorul au fost gazdele. În minutul 12 Cristian Onţel a șutat imparabil de la 20 de metri, lăsându-l fără replică pe Aurel Nicoliță. În minutul 20 Gabriel Niță putea să restabilească egalitatea. Stelică Nicoliță i-a pasat bine în dreapta lui Niță, dar acesta nu a reușit să trimită în poartă. Apoi după o combinație între Stelică Nicoliță și Andrei Pușcașu, ultimul a alunecat în careu și nu a reușit să șuteze puternic pentru a-l învinge pe portarul gazdelor.

În minutul 38, Apostol și Aurel Nicoliță nu s-au sincronizat, Lucian Neață a profitat și l-a driblat pe portarul Făureiului și a șutat din unghi în poarta goală, 2-0.

Golul al treilea a venit în repriza a doua, după o perioadă de dominare a celor de la CS Făurei. În minutul 70 Cristian Onțel a finalizat o acțiune rapidă de atac, care a surprins echipa din Făurei descoperită și a marcat pentru 3-0, stabilind totodată și rezultatul final.

CS Făurei a jucat în formula: Aurel Nicoliță – Marius Mocanu, Valentin Apostol, Alexandru Drezaliu, Sebastian Agache – Gabriel Niță, George Dragomir (min. 77 Andrei Zainea), Dan Percă (min. 83 Adrian Băicoianu), Fineas Roată (min. 90+2 Robert Zainea) – Andrei Pușcașu – Stelică Nicoliță.

În etapa următoare CS Făurei va juca tot în deplasare, la CS Tunari.