Silviu Mares 1 august 2019

CS Făurei s-a calificat cu emoții în etapa a II-a a Cupei României, reușind să o elimine pe CSM Râmnicu Sărat după două reprize de prelungiri, scor 1-2, după ce la finalul timpului regulamentar scorul a fost 1-1.

Meciul a fost unul echilibrat, cu de toate. Au fost 3 goluri, trei eliminări, cinci cartonașe galbene, un penalty ratat, iar la final echipa fraților Nicoliță merge mai departe în Cupa României. Echipa din Făurei a avut o posesie mai bună, dar cei care au avut mai multe șuturi pe poartă au fost cei de la Rm. Sărat.

În minutul 14 CS Făurei a deschis scorul. Dragomir a centrat în careu, iar fundașul stânga al gazdelor, din plonjon, încercând să trimită în corner a trimis în propria poartă.

În minutul 27 Apostol a comis un fault la circa 25 de metri, iar un atacant al gazdelor a executat impecabil, în vinclul din dreapta portarului Aurel Nicoliță.

Din minutul 37 CSM Rm. Sărat a rămas în 10 oameni, dar echipa din Făurei nu a fructificat avantajul omului în plus. Mai mult, în minutul 89, Bănel Nicoliță a avut o ieșire nervoasă și a primit și el cartonașul roșu, iar meciul a intrat în prelungiri.

În minutul 99 Dragomir a trecut ușor de trei adversari la 20 de metri de poarta gazdelor și i-a pasat lui Fineas Roată care a trimis în poartă din interiorul careului.

În minutul 118 CS Făurei putea să majoreze avantajul, dar Agache a șutat în transversală lovitura de la 11 metri de care a beneficiat echipa din Făurei. Din minutul 101 gazdele au rămas în 9 jucători, după primirea unui al doilea cartonaș roșu.

CS Făurei a jucat în formula: A. Nicoliță – Mocanu, B. Nicoliță, Apostol, Agache – G. Niță, Percă, Băicoianu, Fineas Roată – Dragomir, S. Nicoliță.

Deși au avut trei rezerve pe foaia de joc, CS Făurei nu a efectuat nici o schimbare pe parcursul celor 120 de minute de joc.