Silviu Mares 8 septembrie 2019

Dacia Unirea Brăila a pierdut surprinzător meciul din etapa a III- a a Ligii a 3-a cu FCSB 2. Deși au jucat cu o echipă în care cel mai în vârstă jucător avea 20 de ani, echipa lui Florentin Petre a cedat cu 2-1 (1-0) în fața tinerilor de la FCSB 2.

FCSB 2 a deschis scorul în minutul 45+1 prin căpitanul Constantin Ardelean, iar golul primit chiar înaintea pauzei le-a tăiat elanul brăilenilor. Mai mult, la 3 minute de la reluare, FCSB 2 și-a majorat avantajul prin golul marcat de Ovidiu Ioan Perianu. Brăilenii au redus din handicap în minutul 66 prin golul marcat de italianul Sebastiano Cosentino.

Dacia Unirea a avut mai multe ocazii de a marca, dar le-au irosit mult prea ușor, în timp ce gazdele au avut doar două șuturi pe spațiul porții pe care le-au transformat în goluri.

Pentru Dacia Unirea Brăila au jucat: Tudor – Anis Libotte, Moroianu, F. Bady, S. Cosentino – V. Robu (min. 46 S. Sava), D. Mihalcea, Brice Goupy, V. Munteanu (min. 64 Yunus Fatai) – R. Băcanu (min. 53 Al. Duțu), R. Cristea. Antrenor: Florentin Petre.

Pentru FCSB 2 au jucat: Udrea – Botezatu, Șerbănescu (min. 72 G. Vasile), Trucă (min. 61 Prasacu), Enache (min. 79 Gogor), E. Pacionel (min. 61 E. Popescu), Ardelean, Arnold Alexandru, L. Mazilu, C. Tudose, Perianu. Antrenor: Lucian Mezei.

După 3 etape Dacia Unirea Brăila a rămas cu 3 puncte și se află pe locul 11. În etapa a IV-a, Dacia Unirea va juca acasă, la Însurăței, cu ACS Mostiștea Ulmu. Meciul se va juca vineri, 13 septembrie, de la ora 17.00.