Silviu Mares 21 iulie 2018

Dacia Unirea Brăila a încheiat prima săptămână de antrenamente sub conducerea antrenorului Gheorghe Barbu cu un amical disputat sâmbătă dimineață, de la ora 10.30, în compania celor de la CSM Focșani 2007.

Dacia Unirea a jucat astăzi primul amical din această vară în compania echipei de Liga a 3-a, CSM Focșani 2007 care a încheiat sezonul trecut pe locul 10 în seria I. După două reprize a câte 45 de minute scorul a fost egal, 1-1. La pauză brăilenii au condus cu 1-0 prin golul marcat de Mădălin Calu.

Cu o echipă alcătuită în majoritate din jucători aflați în probe, Dacia Unirea nu a arătat rău în primul meci amical, relațiile de joc nefiind conturate, iar jucătorii sunt încă în urmă cu pregătirea fizică.

Gheorghe Barbu a început meciul în următoarea formulă: Raul Avram – Marius Boga, Norris Ichim, Ben Abda Hamza, Mikael Dikobo – Andrei Pleșa, Alexandru Cătinean, Mădălin Calu, Raul Vitan – Claudiu Ghighilicea, Bebey Bertrand.

După pauză au mai intrat portarul Paul Botaș și jucătorii de câmp: Mihai Maxin, Ionuț Huțu, Silviu Crăciun, Dragoș Mucuță și Leonard Coteț.

În ziele următoare vor mai veni și alți jucători în probe pentru a forma un lot competitiv pentru noul sezon în Liga a 2-a.