Silviu Mares 9 mai 2019

Primăria Municipiului Brăila și Consiliul Județean Brăila, organizează în Parcul Monument ediția a XIX-a a Festivalului Florilor.

Timp de 3 zile, în perioada 10-12 mai 2019, începând cu orele 16.00 brăilenii se pot distra alături de reprezentațiile Teatrului Masca din București, cu binecunoscutele ”statui vivante”, „Jampa Orchestra”, George Petrenco, Trupa „Antik”, Magdalena Duțu. dimineața vor prezenta programe artistice elevi de la Liceul H. Darclee, Palatul copilor sau Școala de Arte Vespasian Lungu.

Iată programul pentru FESTIVALUL FLORILOR DE PRIMĂVARĂ, 10-12 Mai 2019, Parcul Monument:

Vineri, 10 mai 
16.00 – 17.00 Program artistic de muzică și dansuri populare susținut de artiști ai Casei de Cultură a Municipiului Brăila
17.00 – 18.00 Program artistic susținut de elevii Palatului Copiilor
18.00 – 19.00 Program artistic susținut de elevii Școlii Populare de Arte și Meserii „Vespasian Lungu”
19.00 – 20.00 Recital JAMPA ORCHESTRA

Sâmbătă, 11 mai
10.30 – 11.30 Program artistic susținut de elevii Liceului de Arte „Hariclea Darclee” 
10.30 Ateliere hand made
11.00 Desene pe asfalt
11.15 – 12.15 Spectacol „Ridichea Uriașă” – Teatrul de Păpuși Brăila
12.30 – 13.30 Concert de promenadă susținut de Muzica Militară a Garnizoanei Brăila 
16.30 – 18.45 Ziua Internațională a Dansului (participă ansambluri de dansuri tradiționale), în parteneriat cu Asociația Culturală Filo-Elenă „Eleftheria”
19.00 – 20.00 Spectacol „Istoria dansului” – TEATRUL MASCA 
20.00 – 20.30 Recital GEORGE PETRENCO
20.30 – 21.30 Recital TRUPA ANTIC

Duminică, 12 mai
10.30 Ateliere hand made
10.30 – 11.40 Spectacol susținut de Grupul „Steluțe Dunărene”
12.00 – 13.00 Concert de Promenadă susținut de Orchestra de Suflători „Iosif Ivanovici” a Asociației Culturale „Voces Concordiae”
16.30 – 17.30 Program artistic susținut de Ansamblul Folcloric „Dunărenii”, Chiscani
17.30 – 18.30 Spectacol „Istoria dansului” – TEATRUL MASCA
18.30 – 19.10 Program artistic susținut de Ansamblul „Neculai Bălan Bucioaga”, Valea Cânepii și Ansamblul „Hora Măxineni”, Măxineni
19.30 – 20.30 Program artistic susținut de Ansamblul „Constantin Condruz”, Gemenele
20.30 – 21.30 Recitaluri susținute de MAGDALENA DUȚU și elevi ai Şcolii de Muzică Brăila

Comentarii