Silviu Mares 15 august 2019

Miercuri după amiază, HC Dunărea Brăila a întâlnit într-un meci amical pe HCM Slobozia, echipă care a revenit în Liga Națională după un an petrecut în Divizia A. Dunărea Brăila s-a impus cu 29-27 (14-14) după un meci în care au condus majoritatea timpului, oaspetele fiind la conducere doar pe finalul primei reprize și la începutul celei de-a doua.

Brăila a marcat primul gol al meciului prin Dmitrovic, apoi Czeczi a marcat pentru 2-0. În minutul 16 Udriștioiu a marcat pentru 9-5 și a dus Brăila la 4 goluri avans. Oaspetele s-au apropiat și în minutul 26, brăileanca Gabriela Moldoveanu a adus echipa din Slobozia la conducere, scor 12-13. Oaspetele au mai condus în minutul 28, scor 13-14, dar ultimul gol al primei reprize a fost marcat de Alina Czeczi și la pauză scorul a fost egal, 14-14.

Imediat după pauză Tamires Morena a adus din nou Brăila la conducere, apoi Slobozia a marcat de două ori consecutiv și au revenit în avantaj. Ultima dată când au condus fetele lui Covaciu a fost în minutul 38, scor 18-19. În minutul 42 cele două echipe au fost pentru ultima dată la egalitate, scor 20-20, iar în minutul 49 s-a refăcut avansuld e 4 goluri, scor 26-22. Cea mai mare diferență de scor s-a înregistrat în minutul 56, când Axinte a marcat pentru 29-24, dar în finalul meciului Slobozia a mai înscris de 3 ori și a redus handicapul la două goluri la finalul de meci, scor 29-27.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Aneta Udriștioiu – 9 goluri, Bianca Tiron – 5, Alina Czeczi -4, Marina Dmitrovic -4, Bojana Milic -2, Morena Tamires -2, Diana Axinte -1, Iasmina Ichim -1, Nicoleta Safta -1.

Pentru HCM Slobozia au marcat: Jlezi -4, Georgescu -4, Toma -4, Oblan -3, Vacariu -3, Ivan -2, Moldoveanu -2, Vârtic -2, Obedeanu -2, Naumenko -1.

Următorul meci amical pentru Dunărea Brăila este programat vineri, 16 august, de la ora 18.00, când vor întâlni pe CS Mioveni.

În această seară, de la ora 20.30, pe scena de la Faleza Dunării, HC Dunărea își va prezenta lotul în fața brăilenilor care vor fi prezenți la ultima seară de spectacole organizate cu ocazia Zilelor Brăilei.