Silviu Mares 18 septembrie 2019

În perioada 13-15 septembrie 2019, Brăila a fost gazda campionatelor naționale de karate Fudokan pentru cadeți, juniori, tineret și seniori. La competiție au participat 144 sportivi de la 29 de cluburi din țară. Sportivii brăileni au avut și de această dată evoluții foarte bune şi s-au calificat la Campionatul Mondial care va avea loc în Germania, în perioada 1-3 noiembrie.

Competiţia din Polivalenta brăileană a fost organizată de clubul Setsu Bama Yama Brăila, la care antrenor şi preşedinte este multiplul campion mondial şi european Cornel Muşat. Primii doi clasați la fiecare probă s-au calificat la Campionatul Mondial din Germania.

La cadeți, kata individual feminin, Catrinel Iacob de la Marțial Budo Brăila s-a clasat pe locul 1, iar la Fukugo s-a clasat pe locul 2, și s-a calificat pentru campionatul mondial. Nicoleta Tureac și Ioana Radu, ambele de la Arashi Do Brăila, s-au clasat pe primele două locuri la kumite individual cadeți feminin. La En Bu mixt cadeți, Ioana Radu și Alexandru Stoian de la Arashi Do s-a clasat pe locul 1.

La kata echipe junioare, Catrinel Iacob, Izabela Oancea și Casyana Anghel de la Marțial Budo s-a clasat pe locul 1, iar pe locul 2 s-a clasat ehipa de la Arashi Do formată din Ioana Radu, Florentina Ion și Nicoleta Tureac. La EN BU mixt juniori, perechea de la Arashi Do formată din Ion Florentina și Cosmin Giurgiu s-a clasat pe locul 1, iar la EN BU masculin primul loc a fost ocupat de echipa de la Arashi Do formată din Alexandru Stoian și Cosmin Giurgiu.

Andrei Fătu de la Marțial Budo s-a clasat pe locul 2 la kumite individual masculin tineret și locul 1 la Fukugo, unde pe locul 2 s-a clasat colegul său de club, Cezar Șerbănescu.