Silviu Mares 7 octombrie 2019

Duminică, 6 octombrie, s-a desfășurat ediția 2019 a Campionatului Național de Maraton la kaiac canoe. Sportivii secției de kaiac canoe de la CSM Brăila s-au întors acasă cu 8 medalii, 4 de argint și 4 de bronz.

La cadeți, echipajul format din Alexandru Neculai și Ionuț lungu s-a clasat pe locul 2 la canoe 2 băieți – 7 km. La kaiac 2 băieți, echipajul alcătuit din Matei ion și Dragoș Ivan a câștigat medalia de bronz. Tot medalia de bronz a fost câștigată și de Cristian Ionuț Ghenov în proba de canoe băieți 7 km.

La juniori 2 singura medalie obținută de sportivii de la CSM Brăila a fost bronzul, de la proba de kaiac 1 băieți 10 km, câștigat de Vlad Olteanu.

Robert Calaver a câștigat medalia de argint în proba juniorilor 1 de kaiac 1 băieți 14 km, cu timpul de 1:00:58.560.

Sportivii de la CSM Brăila au câștigat 3 medalii la seniori. Ehipajul format din George Aramă și Daniel Nistor a câștigat medalia de argint în proba de kaiac 2 bărbați 20 km. Tot medalie de argint a dobândit și Gheorghe Constantinov în proba de canoe 1 bărbați 20 km, probă în care medalia de bronz a fost câștigată de un alt sportiv de la CSM Brăila, Laurențiu Rusu.