Silviu Mares 8 august 2019

Începând de astăzi, 8 august, și până pe 15 august,, în mai multe locații din municipiul Brăila vor avea loc diverse evenimente organizate cu prilejul Zilelor Brăilei.

Programul pe zile, ore și locații este următorul:

JOI, 8 AUGUST
Brăila Mall
Ora 18.30 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”
Carrefour
Ora 19.00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții Festivalului Concurs de folclor ”Lină Chiralină”
Parcul Monument
Ora 19.00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”
Faleza Dunării
Ora 19.00 – Festival Concurs de folclor ”Lină Chiralină”

VINERI, 9 AUGUST
Ora 18.00 – Parada Portului Popular pe traseul: Liceul ”Edmond Nicolau” – Bariera Călărașilor – Calea Călărașilor – Piața Independenței – Faleza Dunării
Brăila Mall
Ora 17.00 – Expoziție de navomodele și obiecte marinărești; Prezentare ofertă educațională; Concert susținut de muzica militară a garnizoanei Brăila; Prezentare de filme din activitatea Forțelor Navale; Fotografii în cadru cu specific marinăresc
Ora 20.00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”
Grădina Publică
Ora 19.00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”
Faleza Dunării
Ora 19.00 – Festival Concurs de folclor ”Lină Chiralină”

SÂMBĂTĂ, 10 AUGUST
Brăila Mall – Parada Mașinilor de Epocă
Ora 18.30 – Brăila Mall – Bariera Călărașilor – Calea Călărașilor – Piața Traian – Calea Galați – Bulevardul Dorobanților – Bariera Călărași- Calea Călărașilor – Parcarea Primăriei 
Parc ”Caporal Mușat”
Ora 18.00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină
Parcul Monument
Ora 19.00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”
Ora 19.40 – Spectacol de muzică populară susținut de Ansamblul ”Grâușorul Osmănean”
Grădina Publică
Ora 19.00 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”
Ora 20.30 – Parada Modei, creator Florentina GIOL și momente muzicale- Chroma Project
Faleza Dunării
Ora 10.00 – Faleza Dunării-Moara Violatos – ”Ziua Porților Deschise”: Prezentarea navelor, armamentului și tehnicii din dotare; Vizitarea navelor militare; Prezentare de filme din activitatea Forțelor Navale.
Ora 20.00 – Festivalul de folclor ”Lină Chiralină” – Festivitate de premiere-Gala Laureaților

DUMINICĂ, 11 AUGUST
Brăila Mall
Ora 18.30 – Spectacol de muzică populară susținut de participanții la Festivalul Concurs de folclor ”Lină Chiralină”
Parcul Monument
Ora 16.00 – Concurs Național de Karting, coordonator prof. George Prisecaru
Ora 19.00 – Spectacol de teatru pentru copii ”Amintiri din copilărie” – Teatrul ”Alexandru Davila” Pitești
Ora 20.00 – Spectacol folcloric cu artiști ai Casei de Cultură a Municipiului Brăila, soliste Dorina Perianu, Alexandra Georgiana Macoveiu, Marta Oprea și Maria Ciocan
Strada Mihai Eminescu
Ora 19.00 – Spectacol oferit de elevii Palatului Copiilor Brăila
Grădina Publică
Ora 10.00 – Festivitate de Premiere “50 de ani de Căsnicie”, Program artistic susținut de Macoveiu Georgiana
Ora 10.30 – Ateliere de creație și pictură – Teatrul de Păpuși Brăila
Ora 18.00 – Concert de Promenadă susținut de Asociația Culturală Voces Concordiae
Ora 20.30 – Maraton de Jazz și Blues cu trupele CHROMA PROJECT, ALEX CALANCEA BAND – Republica Moldova și TRENUL DE NOAPTE
Piața Independenței
Ora 10.00 – Expoziția mașinilor de epocă și probe de îndemânare 
Ora 18.00 – Parada Costumelor și a personajelor din desene animate și povești, pe traseul: Piața Independenței – Calea Călărașilor – Bariera Călărașilor – Parc Monument
Ora 19.00 – Concurs de Șah, Clubul Fair Play Brăila 
Parc ”Calea Galați”
Ora 19.30 – Spectacol de Muzică Populară susținut de artiști ai Casei de Cultură a Municipiului Brăila
Faleza Dunării
Ora 19.30 – Spectacol oferit de Palatul Copiilor Brăila
Ora 20.15 – Spectacol susținut și Ansamblul Parnassos al Comunității Elene Brăila
Ora 21.00 – Spectacol de muzică ușoară susținut de elevii Școlii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”, dansuri cu Lil Motion Dance School
Ora 22.00 – INVITAT SPECIAL – ALEXANDRA STAN

LUNI, 12 AUGUST
Brăila Mall
Ora 18.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Degețica” – Teatrul ”Anton Pann”, Rm. Vâlcea
Parcul Monument (rondou)
Ora 10.30 – Ateliere de Creație ”Îmi construiesc păpușa” – Teatrul de Păpuși Brăila
Ora 11.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Din poveștile copilăriei” – Liceul de Arte ”H. Darclee” Brăila
Ora 12.15 – Concurs de Șah ”Brăila – Orașul cu Salcâmi”, șah rapid, ediția 2019
Ora 18.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Capra cu trei iezi” – Teatrul de Păpuși ”Gulliver”, Galați
Ora 21.00 – Caravana Filmului Românesc – OCTAV, Regia și Scenariul: Serge Ioan Celibidachi, Cu : Marcel IUREȘ, Victor REBENCIUC
Grădina Publică
Ora 10.30 – Atelierul de Teatru ”Peripețiile lui Habarnam” și ”Făt Frumos din calculator” – Teatrul de Păpuși Brăila
Ora 11.30 – Spectacol pentru Copii ”Amintiri din copilărie” – Teatrul ”Alexandru Davila”, Pitești
Ora 18.30 – Spectacol pentru Copii ”Ursul Păcălit de vulpe” – Teatrul de Păpuși Brăila
Ora 20.00 – Spectacol oferit de elevii Palatului Copiilor Brăila 
Faleza Dunării
Ora 19.30 – Seară de folk – TRUPA ANTIC, FLORIN CHIRIAC BAND și IBAND

MARȚI, 13 AUGUST
Brăila Mall
Ora 18.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Aladdin” – Asociația CREAS București
Carrefour Brăila
Ora 18.00 – Spectacol de teatru ”Vânzătorii de povești” – Teatrul de Păpuși Brăila
Parc ”Caporal Mușat”
Ora 18.30 – Concurs de Șah ”Brăila – Orașul cu Salcâmi”, șah rapid, ediția 2019
Parcul Monument
Ora 10.30 – Ateliere de improvizație și mișcare pe ritmuri muzicale – Teatrul de Păpuși
Ora 11.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Elefantul Fălănțel” – Trupa de Teatru Independent ”Bursucel” Brăila
Parcul Monument (Rondou)
Ora 18.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Cătălin cel drept” – Teatrul Republican Muzical Dramatic ”B. P. Hașdeu”, Cahul – Republica Moldova
Ora 21.00 – Caravana Filmului Românesc – ȘI CAII SUNT VERZI PE PEREȚI, Scenariul și Regia: Dan Chișu, Cu: Adrian TITIENI, Ionuț VIȘAN, Anca Florescu, Cătălin Bordea
Strada Mihai Eminescu
Ora 19.00 – Spectacol de cântece și dansuri oferit de elevii Palatului Copiilor Brăila
Grădina Publică
Ora 10.30 – Ateliere de Creație ”Să învățăm să mânuim păpuși” – Teatrul de Păpuși Brăila
Ora 18.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Degețica” – Teatrul ”Anton Pann”, Rm. Vâlcea
Ora 20.00 – Spectacol oferit de Grupul ”Steluțe Dunărene”
Faleza Dunării
Ora 18.50 – Spectacol de muzică ușoară și populară susținut de elevii Școlii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”
Ora 19.40 – Spectacol oferit de Grupul ”Steluțe Dunărene”
Ora 20.20 – Spectacol oferit de Ansamblurile ”Pandora Junior” și ”Pandora” ale Asociației Culturale Filo- Elene ”Eleftheria” Brăila
Ora 21.15 – Spectacol Oferit de Ansamblul ”Iuventa” Cahul – Republica Moldova și Ansamblul ”Nilufer” – Turcia
Ora 22.00 – INVITAT SPECIAL – CORINA

MIERCURI, 14 AUGUST
Brăila Mall
Ora 18.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Hârzobul” – Teatrul Municipal de Păpuși ”Guguță”, Chișinău – Republica Moldova
Parc ”Caporal Mușat”
Ora 18.30 – Spectacol de teatru pentru copii ” Aladdin ”Asociația C.R.E.A.S.-București
Ora 19.30 – Concert de Promenadă susținut de Asociația Culturală ”Voces Concordiae”
Parcul Monument (rondou)
Ora 11.00 –”Fata babei și fata moșneagului”- Grădinița nr. 39 ”Căsuța fermecată”
Ora 11.30 – ”Mare adunare”- Grădinița nr. 49 ”Romanița”
Ora 18.00 – Spectacol de teatru pentru copii ”Soacra cu trei nurori” – Teatrul pentru copii ”Vasilache”, Botoșani
Ora 19.15 – Spectacol de teatru pentru copii ” Aventuri cu… dl. Goe” – Ateneul din Iași
Ora 20.20 – Spectacol Oferit de Ansamblul de dansuri din Nilufer – Turcia
Ora 21.10 – Caravana Filmului Românesc – BRIGADA DIVERSE ÎN ALERTĂ, Regia și Scenariul: Mircea Drăgan, Cu: Toma CARAGIU, Dem RĂDULESCU, Puiu CĂLINESCU, Jean CONSTANTIN, Sebastian PAPAIANI
Strada Mihai Eminescu
Ora 19.00 – Spectacol de cântece și dansuri oferit de Ansamblul din Cahul – Republica Moldova
Grădina Publică
Ora 11.30 – Spectacol de Teatru pentru copii ”Din poveștile Copilăriei” – Liceul de Arte ”H. Darclee” Brăila
Ora 18.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Cătălin cel drept” – Teatrul Republican Muzical Dramatic ”B. P. Hașdeu”, Cahul – Republica Moldova
Ora 19.15 – Spectacol de muzică și dansuri susținut de Grupul ”Ludoseltci” Shumen – Bulgaria
Ora 19.50 – Filarmonica ”Lyra” -Concert „French & British Swing-Jazz susținut de soprana Diana Tudor.
Ora 20.40 – Parada Modei, creator Livia BĂLAN și momente muzicale cu Valentina ENEA
Piața Independenței
Ora 18.00 – Concurs de Șah ”Brăila – Orașul cu Salcâmi”, șah rapid, ediția 2019 și Festivitate de premiere Concurs de Șah ”Brăila – Orașul cu Salcâmi”, ediția 2019
Faleza Dunării
Ora 19.20 – Spectacol de muzică ușoară Răducanu Gabriel
Ora 19.30 – Spectacol de muzică ușoară și dansuri susținut de elevii Liceului de Arte ” H. Darclee” Brăila și Lil Motion Dance School
Ora 20.30 – Spectacol oferit de Ansamblul Olympos al Comunității Elene din Galați
Ora 20.55 – Recital susținut de MAGDALENA DUȚU
Ora 21.10 – INVITAȚI – JAMPA ORCHESTRA
Ora 22.00 – INVITAT SPECIAL – ANTONIA

JOI, 15 AUGUST
Parcul Monument (rondou)
Ora 10.30 – Ateliere de creație și pictură – Teatrul de Păpuși Brăila
Ora 11.30 – Spectacol de teatru pentru copii ”Hârzobul” – Teatrul Municipal de Păpuși ”Guguță”, Chișinău – Republica Moldova
Ora 12.30 – Concert de Promenadă susținut de Muzica Militară a Garnizoarei Brăila, Dirijor Lt. Ionuț Raul BADALE
Grădina Publică
Ora 11.30 – Spectacol de Teatru pentru Copii ”Soacra cu trei nurori” – Teatrul pentru Copii și Tineret ”Vasilache”, Botoșani
Faleza Dunării
Ora 9.55- Ziua Marinei Române
Ceremonialul religios; Lansarea la apă a ancorei de flori; Parada navelor militare; Exerciţii tactice militare; Parada navelor civile; Concurs de ambarcațiuni; Sosirea zeului NEPTUN — discursul și botezul marinarilor; Concursuri şi jocuri marinăreşti; Închiderea jocurilor şi concursurilor marinăreşti; Retragerea zeului NEPTUN
Ora 19.00 – Spectacol oferit de Ansamblul ALTONA – Cerna, Județul Tulcea
Ora 19.45 – Spectacol oferit de Grupul ”Steluțe Dunărene”, Școala Populară de Arte ”Vespasian Lungu”
Ora 20.30 – Prezentare echipa Handbal Club Dunarea Braila
Ora 20.40 – ​Spectacol oferit de Liceul de Arte ”H. Darclee” Brăila, Palatul Copiilor Brăila, D-Strict și Lil Motion Dance School
Ora 21.00 – INVITAT SPECIAL – RALUKA
Ora 22.00 – INVITAT SPECIAL – INNA

Comentarii