Silviu Mares 8 octombrie 2019

După înfrângerea din prima etapă la Tulcea și egalul de acasă cu CSM București, junioarele 1 de la LPS Brăila au câștigat clar în deplasarea de la Slobozia. Fetele lui Cristi Preda s-au impus la 9 goluri diferență în meciul cu CSS Slobozia, scor 16-25 (8-13).

Gazdele au condus doar în startul meciului, cu 1-0, 3-1 și 4-3, după care fetele lui Preda au preluat conducerea. De la scorul de 6-7 LPS Brăila s-a distanțat la 5 goluri până la pauză. În repriza a doua fetele de la Brăila și-au mărit diferența până la 9 goluri pe final, diferență care s-a înregistrat și la finalul partidei.

Pentru LPS Brăila au marcat: Adelina Iordache -6 goluri, Mirabela Coteț -5, Andreea Sandu -4, Iulia Sava -4, Ioana Conțu -4, Laura Surdu -2.

Duminică, 13 octombrie, de la ora 13.00, în Sala LPS Brăila, fetele pregătite de Cristi Preda vor întâlni pe CS Media București, ultima clasată în seria B, fără nici un punct după primele 3 etape.