Silviu Mares 20 iulie 2019

Viitorul Ianca a început seria meciurilor amicale cu o victorie în fața unei echipe care anul trecut a jucat în Liga a 3-a. Nou promovată în Liga a 3-a, echipa pregătită din această vară de Laurențiu Ivan, s-a impus cu 6-2 (2-2) în fața celor de la CSM Râmnicu Sărat.

Având în vedere că pentru echipa din Ianca primul meci oficial va fi pe 31 iulie, când va juca pe teren propriu cu Sportul Chiscani, în faza I a Cupei României, până atunci echipa pregătită de Ivan trebuie să își contureze lotul și relațiile de joc.

În meciul cu CSM Rm. Sărat, desfășurat pe stadionul ”Ștefan Vrăbioru” din Ianca, pentru Viitorul au marcat Dragoș Mucuță (3 goluri), Alin Colniceanu, Marius Dima și Andrei Crăciun.

Viitorul Ianca a început meciul cu: Daniel Constantinescu – Leonard Coteț, Robert Mardale, Gabriel Preda, Cosmin Necoară – Marius Coman, Marius Dima, Andrei Gurău, Emmanuel Ndigwe – Andrei Crăciun, Dragoș Mucuță.

În repriza a doua au jucat: Mădălin Stroe – Alexandru Colniceanu, Robert Mardale, Gabriel Preda, Alexandru Cireașă – Leonard Coteț, Victor Olenic, Marius Dima, Valentin Stroe, Andrei Crăciun, Dragoș Mucuță. Pe parcursul reprizei a doua au mai intrat: Cristinel Pisică, Georgian Vrînceanu, Florin Cerviș.

Noutățile echipei din Ianca la acest meci au fost: Daniel Constantinescu, care a jucat ultima dată la Sportul Chiscani, Mădălin Stroe, de la Stars Brăila, Alexandru Colniceanu, revenit de la Voința Plopu, Robert Mardale, de la Stars Brăila, Gabriel Preda, de la Sportul Chiscani, Leonard Coteț, de la Dacia Unirea Brăila, Dragoș Mucuță, ultima dată la Astra 2 Giurgiu, Florin Cerviș și Andrei Gurău, ambii juniori de la Stars Brăila.

Următorul meci amical va avea loc joi, 25 iulie, cu CS Universitatea Dunărea de Jos Galați, și ea nou-promovată în Liga a 3-a. Meciul se va juca ori la Ianca, ori la Plopu, încă nu s-a stabilit locația și ora de desfășurare.