Silviu Mares 3 august 2019

Viitorul Ianca a jucat sâmbătă dimineața încă un meci de pregătire al noului sezon de Liga a 3-a. Adversara echipei din Ianca a fost Oțelul Galați, echipă care își propune revenirea în Liga a 2-a la finalul campionatului care va debuta pe 24 august. Gălățenii au câștigat amicalul de la Ianca cu 2-1 (1-1).

Mădălin Grădinaru a deschis scorul pentru Oțelul în minutul 8. Echipa din Ianca a restabilit egalitatea în minutul 22, prin golul marcat de Ionuț Matei, dintr-o centrare de pe dreapta a lui Alex Colniceanu. Echipa din Ianca a mai avut câteva oportunități de a înscrie, dar Ndigwe, Matei și Postolea nu au fructificat ocaziile avute.

În minutul 63 Oțelul a marcat pentru 2-1. Claudiu Popa l-a faultat în careu pe un jucător al Galațiului, iar Costin Ghiocel a transformat lovitura de pedeapsă, cu un șut în stânga portarului Constantinescu.

Până la final ambele echipe au mai avut câteva ocazii de gol, dar scorul a rămas 1-2.

Viitorul Ianca: D. Jalbă – Colniceanu, Preda, Postolea, Cireașă – M. Coman, Olenic, Mardale, L. Coteț – E. Nidigwe, I. Matei. La pauză au mai intrat: D. Constantinescu – Necoară, D. Cazan, D. Mucuță, M. Dima, Stănciulescu, Cl. Popa. Pe parcursul reprizei a doua au mai intrat: Cr. Pisică, Șt. Bardaș, A. Gurău.

Oțelul Galați: Viorică – Pop, Bucescki, Ghiocel, Manău, Munteanu, Goga, Crihană, Nemțanu, Grădinaru, Țicămucă. În partea secundă au mai jucat: Ursu, Cucu, Drăgan, Zărnescu, Neamțu, Alecu, Farcaș, Partenie, Dima.

Miercuri, 7 august, Viitorul Ianca va juca cu CSM Focșani, în deplasare, iar sâmbătă, 10 august vor juca cu Viitorul Șuțești.