Silviu Mares 4 octombrie 2019

Vineri după amiază, Viitorul Ianca a jucat în deplasare la Înainte Modelu, într-un meci contând pentru etapa a VII-a din seria a II-a a Ligii a 3-a. Deși au controlat meciul de la cap la coadă, echipa pregătită de Laurențiu Ivan a pierdut cu 1-0 în fața echipei din Călărași.

Viitorul Ianca a dominat clar această partidă, în care au avut 10 situații clare de gol, pe care însă le-au irosit cu multă ușurință Marius Coman, Dragoș Mucuță, Alexandru Colniceanu sau Alin Radu, ultimul într-o situație de unu la unu cu portarul Voicu.

Unicul gol al meciului s-a marcat în minutul 30, după o minge pierdută de echipa din Ianca. Daniel Gheorghe a șutat de la 20 de metri, mingea a fost deviată de Stănciulescu și s-a dus în partea opusă a celei în care se afla portarul Constantinescu și a intrat în poartă. Acesta a fost și singurul șut pe spațiul porții al celor de la Modelu, care au reușit să mențină avantajul pe tabelă până la finalul meciului.

Viitorul Ianca: D. Constantinescu – L. Coteț, G. Preda, C. Stănciulescu, C. Necoară – A. Colniceanu, M. Dima, E. Ndigwe, R. Păvălache – D. Mucuță, A. Radu. În repriza a doua au mai intrat R. Moroșan în locul lui Colniceanu, D. Cazan în locul lui Ndigwe și Marius Coman în locul lui Mucuță.

Viitorul Ianca a rămas cu 12 puncte după 7 etape, iar în etapa următoare va juca acasă cu CS Popești-Leordeni, echipă pe care o va întâlni în această etapă Dacia Unirea Brăila pe stadionul Inter Gaz. Cealalată echipă brăileană, CS Făurei va juca tot sâmbătă, 5 octombrie, de la ora 15.00, pe teren propriu cu CS Medgidia.

Într-un alt meci din seria a II-a jucat vineri, FCSB 2 a pierdut pe teren propriu cu 2-4 (1-2) meciul cu CS Tunari.